„Az Orbán-rezsim már legalább három olyan kormányrendeletet hozott össze, ami intézményesíti az uniós közpénzek ellopásának ipari megoldását. A megyei önkormányzati kádereknek a Terület- és Településfejlesztési Operatív Programban rendszerszintű összeférhetetlenséget biztosító kormányrendelet mellett most két másik azonos típusú jogszabály révén vált világossá: nincs limit a Fidesz kreativitásában, ha arra kell találni megoldást, hogy miként lehet Orbán strómanjait közpénzhez juttatni. Most a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program gigantikus léptékű forrásainak megcsapolása van terítéken, ezért az Együtt újabb bejelentést tesz az Európai Csalás Elleni Hivatalnál (OLAF).
A Nemzeti Fejlesztési Programiroda most 420 milliárd forintos értékben írt ki közbeszerzéseket olyan feltételekkel, hogy Mészáros Lőrinc érdekeltségein és néhány bejáratott cégen kívül sokan ne rúghassanak labdába a szennyvízelvezetési és -tisztítási, a hulladékgazdálkodási és az ivóvízminőség-javító beruházások megvalósításánál. Ahogyan a hvg.hu is megfogalmazta: »a kiírás alapján annyi biztos, hogy csak nagyobb cégek rúghatnak labdába, olyanok, amelyek az előző három évben összesen legalább 20 milliárd forgalmat könyveltek el, illetve a közbeszerzés tárgyából legalább 15 milliárd árbevételt értek el. Ennek alapján az állítólag preferált hazai kisvállalkozásoknak magas a léc, ők önállóan nem tudnak elindulni ezeken a pályázatokon. A nyertes csapatot viszont négy évre bebetonozzák, a keretmegállapodás ugyanis 48 hónapra szól, a még kiírandó konkrét beruházásokért már csak egymással kell versenyezniük. Ádáz vetélkedést kell elképzelni a közpénzes megrendelésekkel jól ellátott cégek, az amúgy gyakorta együtt dolgozó Duna Aszfalt Kft., a Mészáros és Mészáros Kft. (amely Mészáros Lőrinc érdekeltsége) és a Békés Drén Kft. között.«
Ezt a kreatív megoldást az Európai Unió vagy más nemzetközi szervezet felé vállalt kötelezettséggel összefüggő, a 2007-2013 programozási időszakban a Kormány által a nemzeti fejlesztési miniszter hatáskörébe utalt beruházások, valamint a 2014-2020 programozási időszakban a szennyvízelvezetési és -tisztítási, a hulladékgazdálkodási és az ivóvízminőség-javító beruházások megvalósításáról szóló 339/2014. (XII. 19.) kormányrendelet teszi lehetővé, amely az állami tulajdonú Nemzeti Fejlesztési Programiroda (NFP) feladatává tette, hogy kidolgozza a közbeszerzések egységes lebonyolításának rendszerét, aki konzorciumvezetőként elő is készíti a projekteket, majd ellátja a projektek megvalósításával kapcsolatos projektmenedzsment feladatokat és lebonyolítja a közbeszerzési eljárásokat, tovább ellátja a projektek megvalósításával kapcsolatos műszaki ellenőri feladatokat is. És ha már ennyi dolguk lett, akkor úgy gondolták, hogy nem lacafacáznak sokat a közbeszerzésekkel, hanem a hat vidéki régióra gyorsan kiírnak hat gigantikus méretű közbeszerzést azért, hogy nehogy már projektenként kelljen elbábozni ki kapja meg egy nyílt eljárásban a zsíros munkát. A munka méretére tekintettel így olyan feltételeket írhattak be a közbeszerzési kiírásba, amelyeket csak egy bizonyos kör tud megugrani.